Фітнес-трекери створюють видимість фізичної активності

09 січ.
2018
Фітнес-трекери створюють видимість фізичної активності

Кардіологи і фахівці зі спортивної медицини з Орегонського університету (США) з'ясували, що використання фітнес-браслета не збільшує рухову активність, якщо людина не має мети щодо збільшення обсягів фізичного навантаження

Фітнес-трекери, або спортивні браслети, що показують дані про параметри фізичного навантаження, - частина сучасного життя. До 2020 року, за оцінками експертів, глобальні продажі цих девайсів виростуть до 20 млрд. доларів на рік, тобто збільшаться в три рази від рівня 2016 року.

Корисність браслета забезпечується різноманітними датчиками: акселерометр вимірює прискорення по осі вгору-вниз, вперед-назад, вліво-вправо, оптичний пульсометр зчитує частоту серцебиття, а крокомір позбавляє власника фітнес-трекера від необхідності лічби про себе під час руху пішки. Всі ці дані синхронізуються з додатком на мобільному телефоні та допомагають оцінити та спланувати рухову активність (наприклад, можна скласти план спортивного тренування).

Однак займаються спортом далеко не всі люди, які мають на зап'ясті фітнес-трекер. Вчені вирішили з'ясувати, чи збільшують обсяги фізичного навантаження від використання спортивного браслету люди, які не займаються спортом/руховою активністю, чи допомагає пристрій знизити рівень ризику до захворювань серцево-судинної системи, чи якось впливає на зміцнення фізичного і психологічного здоров'я, а також чи впливає користування фітнес-трекером на уявлення про стан власного здоров'я.

Для експерименту було обрано 431 "піддослідного", яким було запропоновано протягом шести місяців, з липня по грудень, користуватися фітнес-трекером. Всі учасники були здоровими чоловіками середнім віком 41 рік і індексом маси тіла трохи вище норми. Дані про фізичну активність були доступні як учасникам експерименту, так і дослідникам. Необхідним мінімумом по параметрам рухової активності вважалося носіння браслета не менше 70 днів, з періодом неспання не менше 10 годин, цей мінімум виконали 75% добровольців.

За час експерименту відзначено зниження показника «числа кроків на годину», причому навіть в групі учасників, які вважають, що їх рухова активність за час участі в дослідженні зросла. Показники, що характеризують фактори ризику до захворювань серцево-судинної системи, такі як рівень глікованого гемоглобіну і вміст ліпідів, не змінилися. Відзначено підвищення систолічного компонента кров'яного тиску, але дослідники пояснюють це впливом зміни пори року.

Таким чином, вчені встановили, що самостійне використання фітнес-трекера не викликає збільшення рухової активності, не знижує ризику серцево-судинних захворювань, а також не впливає на параметри фізичного або психологічного здоров'я. Незважаючи на це, 57% добровольців заявили про збільшення власної фізичної активності.

Вчені наголошують на необхідності постановки ясних цілей щодо обсягів фізичних навантажень при використанні фітнес-трекера, в цьому випадку може бути корисна консультація зі звичайним терапевтом.

Дослідження опубліковане в журналі British Journal of Sports Medicine.

Раніше вчені з'ясували, що і кількість втрачених калорій фітнес-браслети рахують досить погано.

Джерело: Сhrdk

Читайте також: 

Темпи зростання ринку портативної електроніки помітно знизяться

Дослідження Santa Catarina University: якість Повітря в більшості фітнес-центрів нижчих, чем на відкрітому пространстве