5 причин бігати взимку на вулиці

12 груд.
2017
5 причин бігати взимку на вулиці

Замерзну, промочу ноги, продує, надихаюсь холодним повітрям, захворію, посховзнусь, вб'юся і взагалі - ненавиджу зиму! У цю пору року наш мозок особливо винахідливий в пошуку відмазок, щоб не виходити бігати на вулицю. Його можна зрозуміти: з одного боку - тепла квартира, ковдра, кішка, щось смачне та інші радощі домашнього затишку, з іншого - холод, похмура сірість і рідкісні закутані перехожі, що поспішають в тепло. Брр.

Тож не дивно, що взимку шлях від ліжка до дверей стає в кілька разів довшим. Хтось робить перерву в заняттях бігом до весни, інші перебираються на доріжки в спортклуб чи в манеж. Але є і такі маніяки, що продовжують бігати на вулиці в мороз, сніг і заметіль. При цьому вони зовсім не мазохісти, як може здатися на перший погляд ?

1. ЗАДОВОЛЕННЯ
Чи хочу я надівати всі ці технологічні шари спортивного одягу і виходити на пробіжку з теплої квартири в зиму, холод і іноді темряву? Ні, як і будь-яка нормальна людина, не хочу. Приблизно в 100% випадків. Незважаючи на те, що це вже четверта бігова зима, і сценарій опору мозку знайомий до дрібниць, намагаюся відкладати і придумувати відмазки. Виходячи з під'їзду, кожен раз думаю щось на кшталт: «а вдома добре ... і навіщо це тобі?». Але думати холодно і доводиться бігти.

Протягом наступних десяти хвилин відбувається перетворення нормальної людини в бігуна. Тіло розігрівається, входить в робочий режим, і стає повністю комфортно. Рідкісні перехожі, які мерзнуть і закутані, в легкому шоці дивляться на роздягнену (за зимовими мірками) людину. Тепло від руху в холодну погоду - кайф, який особливо дивний для мерзлячка по життю.

Ти вже думаєш: «Ух, добре, невже я не хотіла виходити». А ще легко дихається і мороз приємно пощипує шкіру. Насправді, холод - фізіологічно куди більш підходяща погода для бігу, ніж спека. При правильно підібраному одязі тіло швидко зігрівається і підтримує оптимальну температуру, при якій не холодно і не жарко.

fcur

Не знаю, чи в курсі британські вчені, але підозрюю, що від зимового бігу виділяється підвищена доза гормонів радості і задоволення в порівнянні з пробіжками в більш теплу пору року. Або це від усвідомлення власної крутизни? Як би там не було, але від сезонної нудьги і бажання впасти в сплячку до весни допомагає чудово. Настрій після пробіжки гарантовано кращий, ніж до, терпимість до оточуючих теж підвищується.

А ще починаєш насолоджуватися простими дрібницями - найсмачнішим гарячим чаєм з термоса прямо на вулиці після тривалого тренування, їжею, певерненням в тепле приміщення і гарячим душем.

2. САМОПІЗНАННЯ
Свою першу зиму в якості бігуна я провела на доріжці. Чесно кажучи, думка про те, що можна вийти на вулицю тоді навіть не приходила в голову - це здавалося долею психів, з тих, які моржують і практикують інші страхітливі методи оздоровлення. Я ж була типовим представником тендітних тепличних осіб, яких лякає мороз, сніг і слизька поверхність. Переміщення на вулиці в зимову погоду обмежувалися короткими перебіжками від під'їзду до машини.

Наступної осені перетворилася в напівмарафонця, а потім надумала поліпшити результат і зареєструвалася на перший новорічний «Йоль». Торішні картинки з заходу в кінці грудня виглядали обнадійливо - асфальт, зелена трава і гарячі чоловіки в шортах.

Але раптово настала зима і напівмарафон довелося бігти при -13, в заметіль, по льоду і сніговій каші. Вийшло повільно і важкувато, але зовсім не так складно, як уявлялося мені раніше.

Зробивши над собою зусилля і вийшовши із зони комфорту, я виявила, що жахи зимового бігу знаходилися виключно в моїй голові і були сильно перебільшені. Як виявилося, бігати можна і при -20, причому із задоволенням, при правильно підібраному одязі я не мерзну, не хворію і не дуже часто падаю, особливо якщо надіти на кросівки шипи.

Так що заглядати за межі зони комфорту має сенс - там не так вже й страшно, як іноді видається в думках. До речі, про моржів: наступної зими пробувала занурюватися (ненавиджу холодну воду, вважаючи оптимальною температурою для купання +30 десь в Південно-Східній Азії). Висновок той же: бар'єр - в голові, на ділі - нічого жахливого, а після навіть приємно.

Умови, які на перший погляд здаються невідповідними і стимулюють до пошуку відмазок - хороший привід зібрати до купу мотивацію, переступити цю умовну межу в своїй голові і просто спробувати. Такий досвід запам'ятовується і застосується в самих різних життєвих ситуаціях.

3. ІНШИЙ ПОГЛЯД НА ЗИМУ
Зима для звичайної міської людини зовсім не схожа на картинки з ідилічними пейзажами в білих тонах. Найчастіше це каша з брудної субстанції, яка колись була снігом, похмура сірість навколо і суцільні незручності.

Зимові пробіжки в парках, в лісі, по набережних - можливість побачити іншу, справжню, зиму. Іноді виходить зловити абсолютно чарівні моменти, які приводять у захват навіть скептика на зразок мене, колись іменувавшу сніг виключно «білою гидотою».

fcua

 Одного лютневого ранку прибігла в парк на Володимирській гірці, щоб зробити відновні тренування, а там - зимова казка.

У вихідний після важкого робочого і бігового тижня ледве вмовила себе вибратися в ботсад, а там - нереальна засніжена краса. Через деякий час довелося вже умовляти себе закінчити пробіжку і вийти звідти ?

Навіть Труханів острів з його звичною «робочою» трасою взимку підносить сюрпризи - наприклад, якщо побігати там під час снігопаду. А ще я люблю спостерігати за стадіями замерзання Дніпра - навіть під льодом він кожен раз різний.

Краса таких зимових моментів помітно згладжує необхідність одягатися в шари одягу і героїчно долати себе, вилазячи з-під ковдри.

Приємний бонус для тих, хто, як і я, вважає, що відсутність людей прикрашає місто і природу - в зимову погоду в більшості прогулочно-бігових місцях практично порожньо.

4. ПІДГОТОВКА ДО НОВОГО БІГОВОГО СЕЗОНУ
Взимку виникає велика спокуса впасти у сплячку і закинути регулярні тренування - до найближчих змагань ще далеко, святкові застілля затягують, а лінь прогресує. Результат передбачуваний: втрачена форма, зайві кілограми і необхідність починати майже спочатку, що завжди непросто.

Але можна піти іншим шляхом. Зима - вдалий час для роботи над своїми слабкими місцями і створення міцної бігової бази, яка в подальшому дасть можливість вийти на новий рівень.

На вулиці добре набирати об'єми, роблячи легкі і тривалі тренування на низькому пульсі. Біг по снігу - це ще й силова робота, яка сприятиме зміцненню м'язів і зв'язок, розвитку координації. Виходить повільно, зате навесні, на чистому асфальті, відчуття польоту гарантовано. Якщо додати до вуличних пробіжок в легкому темпі швидкісні роботи і спеціальні бігові вправи в манежі, весняні результати будуть тільки радувати.

А ще в зимових умовах чудово виходить практикувати вільний біг - без прив'язки до темпу, по відчуттях. Трохи глибший сніг під ногами, і зусилля сприймаються зовсім по-іншому, а постійна перевірка цифр на годиннику втрачає сенс. Корисний досвід для цифро- і гаджетозалежних.

5. ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ
У холодну пору року ми проводимо помітно менше часу на свіжому повітрі, а в приміщеннях чекають злісні віруси.

Біг взимку на вулиці - простий спосіб регулярно вибиратися на повітря і забезпечити організм ефективним загартовуванням. Результат - міцний імунітет і менше хвороб (перевірено на собі).

Тільки не варто терміново кидатися починати бігати в мороз - швидше за все, вийде зворотний ефект. Ідея тут, як і з бігом в цілому, в поступовій адаптації організму до зимових температур. Для цього починають в теплу пору року і регулярно продовжують бігати з похолоданням: жорсткого стресу для організму не має, і він встигає пристосовуватися до нових умов.

Обов'язкові моменти: правильний вибір одягу та екіпіровки для зимового бігу, розумні тренувальні навантаження.

Щоб трохи знизити градус захопленості, додам, в яких випадках все ж не варто бігати взимку на вулиці:

  • якщо потрібно зробити швидкісні тренування, а на вулиці сильний мороз / слизько

При інтенсивних тренуваннях в таких умовах ризик травмуватися або захворіти дуже високий та й цільовий темп навряд чи вийде підтримувати. Для виконання робіт має сенс перебратися в манеж або, якщо немає такої можливості, на доріжку - це буде і безпечніше і ефективніше.

  • при сильній ожеледі

За три моїх бігових зими такі випадки траплялися кілька разів - коли після потепління різко холоднішає і вся поверхня буквально перетворюється в лід. Якщо лід не суцільний для повільного бігу непогано допомагають накладні шипи (або шиповані кросівки), але іноді це більше нагадує каток, на якому навіть шпильки не рятують.

  • якщо ви тільки збираєтесь почати

Вийти на першу пробіжку в -15 - не найбільш вдала ідея. По-перше, занадто сильний стрес для тепличного міського організму. По-друге, навряд чи ви вже навчилися грамотно підбирати одяг з урахуванням навантаження і своїх особливостей, а значить, велика ймовірність, що замерзнете або перегріється і спітнієте, що теж небезпечно.

Якщо зима м'яка, з легким морозцем або температурою близько нуля, а ви не дуже схильні до хвороб, то можна поекспериментувати.

  • якщо немає можливості бігати регулярно, а на вулиці сильний мороз

Виходити на вуличну пробіжку зрідка, скажімо, раз на два тижні, при низьких температурах - теж не найкраща ідея. Причина все та ж: замість поступової адаптації виходить різкий стрес. Може, пощастить, і запасу міцності вистачить, а може і ні.

Джерело: Run&Travel

Читайте також:
Як підібрати фітнес за групою крові
6 причин займатися фітнесом вдома